Supported by generous help from the Turnovsky Endowment Trust

Wellington classical music: coming events

By , 27/03/2016

Schedule of live performances: orchestral, choral, instrumental, chamber music and opera

2020

Please note:

With continuing changes to the Covid-19 alert levels, we attempt to follow them. Do not to rely on it, but to check with the musicians concerned before making commitments

New Zealand String Quartet
Lecture/recital (details required)
Adam Concert Room, NZSM, Victoria University
Sunday 30 August, 2 pm

St Andrew’s lunchtime concert
Music for violin and piano and piano-four-hands:
Kristina Zuelicke (piano), Sunny Cheng (piano) and HyeWon Kim (violin)
Music by Elgar, Mozart, Schubert, Poulenc and Mendelssohn
St Andrew’s on The Terrace
Wednesday 2 September, 12:15 pm

St Paul’s Cathedral lunchtime concerts
Corrina Connor (cello)
Wellington Cathedral of St Paul
Friday 4 September, 12:45 pm

Orpheus Choir of Wellington – Gloria 
Music director: Brent Stewart
Soloists: Barbara Paterson (soprano) and Ruth Armishaw (mezzo)
Instrumental ensemble with organist Tom Chatterton
Featuring twoGlorias:
Vivaldi’s much-loved work is the most popular musical setting of theGloria;
Poulenc’sGloriais a gorgeous self-affirming work, full of humour and haunting music
Wellington Cathedral of St Paul
Saturday 5 September,  7:30 pm 

The Capital Band
Mozart: Symphony No 29
Schubert: Death and the Maiden
Vogelmorn Hall, 11 Vennell Street, Brooklyn
Saturday 5 September,  7:30 pm

Supertonic Choir 
Musical director: Isaac Stone
venue TBC
Saturday 5 September, time??

Piano Recital: Tony Yan Tong Chen
2019 Wallace National Piano Competition Winner, student of the prestigious Eastman School of Music in Rochester New York. WNPC Adjudicator Charles Owen wrote: “Here was Liszt playing of a positively blazing conviction and intensity … It is rare to encounter such a high-energy performance of this massive work that sails so close to the edge but still remains integrity”
Beethoven: Sonata No. 32 in C minor, Op 111
Liszt: Après une lecture de Dante: Fantasia Quasi Sonata
Scriabin: Sonata No. 4 in F Sharp, Op. 30
Tchaikovsky: The Seasons, Op. 37 At the Fireside and Troika (Sleigh)
Prokofiev: Sonata No. 7 in B flat, Op. 83 ‘Stalingrad’
St Andrew’s on The Terrace  Admission by Koha
Sunday 6 September 2:30 pm

Chamber Music Hutt Valley
Aroha String Quartet and Robert Orr (oboe)
Britten: Phantasy Quartet Op 2
Beethoven: String Quartet in F, Op 59 No 1
Alex Taylor: Refrain for string quartet
Bliss: Quintet for oboe and string quartet
St Mark’s Church, Woburn Road, Lower Hutt
Tuesday 8 September, 7:30 pm

St Andrew’s lunchtime concert
String ensemble of the New Zealand School of Music
St Andrew’s on The Terrace
Wednesday 9 September, 12:15 pm

New Zealand School of Music lunchtime concert
Sunny Cheng and Kris Zuelicke perform a range of works for piano duo
Adam Concert Room, New Zealand School of Music, Kelburn campus
Friday 11 September, 12:10 pm

St Paul’s Cathedral lunchtime concerts
Musicians of Whanganui Collegiate School
Wellington Cathedral of St Paul
Friday 11 September, 12:45 pm

New Zealand String Quartet
Beethoven: First of the complete Beethoven string quartets 
String Quartets:  Opus 18, No. 3; Opus 18, No. 1; Opus 59 ‘Razumovsky’, No. 1
St Andrew’s on The Terrace
Friday 11 September, 7:30pm

Orchestra Wellington conducted by Marc Taddei
Tchaikovsky: Serenade for Strings
Psathas: Three Psalms (Michael Houstoun – piano)
Rachmaninov: Symphonic Dances
Michael Fowler Centre
Saturday 12 September, 7:30 pm

Cantoris Choir
Spring Concert
St Peter’s on Willis Street
Saturday 12 September, 7:30 pm

New Zealand String Quartet
Beethoven: Second of the string quartet series
String Quartets Opus 18, No. 2, Opus 74 ‘Harp’, Opus 59 ‘Razumovsky’, No. 2
St Christopher’s, 22 Forrest Street, Seatoun
Sunday 13 September, 2:30 pm

Waikanae Music Society
Wilma’s Friends
Mahler: Piano Quartet in A minor
Schumann: Piano Quartet in Eb, Op 47
Dvořák: Piano Quartet No 2 in Eb, Op. 87
Waikanae Memorial Hall
Sunday 13 September, 2:30 pm – moved to a date late October or November

New Zealand String Quartet
Beethoven: Third of the string quartet series
Beethoven: String Quartets Opus 18, No. 4; Opus 18, No. 5; Opus 59 ‘Razumovsky’, No. 3
Public Trust Hall
Wednesday 16 September, 7:30 pm

New Zealand School of Music lunchtime concert
The Body/Harris Prize for Contemporary Music Performance – final
Adam Concert Room, Kelburn Campus
Friday 18 September, 12:10 pm 

New Zealand String Quartet
Beethoven: Fourth of the string quartet series

Beethoven: String Quartets Opus 18, No. 6; Opus 95; Opus 127
St John’s in the City, corner Willis and Dixon Streets
Saturday 19 September 2:30pm

Nota Bene: Wonder and Light
Guest conductor: Shawn Condon  
Morten Lauridsen: Lux Aeterna
Britten: Rejoice in the Lamb
Rihards Dubra: Stetit Angelus
Graham Parsons: Instructions for How to Get Ahead of Yourself While the Light Still Shines
Andrew Steffen: Spells of Herrick
Essi Wuorelaand Jussi Chydenius: Kaipaava (Finnish – ‘longing’)
Eric Whitacre: Lux Aurumque (Light of Gold)
Kate Rusby: Underneath the Stars  
St Mary of the Angels, Boulcott St
Sunday 20 September, 2 pm and 7 pm  

Wellington Chamber Orchestra conducted by Luka Venter 
Schütz: Symphonia from ‘Die sieben Worte Jesu Christi am Kreuz’
Haydn: Symphony No. 104 in D, “London”
Brahms: Variations on a Theme by Haydn, Op. 56a (St Anthony Variations)
Schumann: Symphony No 2 in C, Op 61
St Andrew’s on The Terrace
Sunday 20 September, 3 pm

New Zealand String Quartet
Beethoven: Fifth of the string quartet series 

Beethoven: String Quartets Opus 135; Opus 130 Finale; Opus 132
St Peter’s Village Hall, Paekakariki
Wednesday 23 September 7:30pm 

St Paul’s Cathedral lunchtime concerts
Charles Tournemire: L’Orgue mystique (Recital No 10)
Wellington Cathedral of St Paul
Friday 25 September, 12:45 pm

New Zealand String Quartet
Beethoven: Sixth of the string quartet series 

Beethoven: String Quartets Opus 130; Opus 133 (Grosse Fuge); Opus 131
Hunter Council Chamber, Victoria University
Friday 25 September 7:30 pm  

Kapi-Mana Music Festival
Advanced school age musicians
School Age Musicians 10 and 20 minute recitals
Pataka’s Performing Arts Studio. Free entry / koha
Saturday, 26 September, 3:30pm-6pm / 6:30pm–9pm

The Night Watch; Everything Changes
Imogen Granwal
Stephen Diaz (counter-tenor)
The Third Eye, Tuatara Temple of Taste, Arthur St.
Saturday 26 September, 6 pm

New Zealand School of Music Orchestra 
Conductor: Hamish McKeich with flautist Isabella Gregory
Carl Reinecke: Flute Concerto in D, Op 283
Micah Thompson: ‘Song’
Brahms: Symphony No. 2 in D, Op 73
St Andrew’s on The Terrace
Saturday 26 September, 7:30 pm

Orchestra Wellington conducted by Marc Taddei
Tchaikovsky: Serenade for Strings, Op 48
John Psathas: Three Psalms
Rachmaninov: Symphonic Dances, Op 45
Michael Fowler Centre
Saturday 26 September, 7:30 pm

New Zealand Symphony Orchestra
Conductor: Miguel Harth-Bedoya; Vesa-Matti Leppänen (Violin)
Anthony Ritchie: Remember Parihaka
Sibelius: Violin Concerto
Beethoven: Symphony No. 3 in E flat Eroica
Michael Fowler Centre
Sunday 27 September, 1:30 pm

Wellington Chamber Music
NZ Trio
Beethoven: Piano Trio in C minor Op. 1, No. 3
Christos Hatzis: Old Photographs
Salina Fisher: Kintsugi (New Commission)
Dinuk Wijeratne: Love Triangle
Ravel: Piano Trio in A minor
St Andrew’s on The Terrace  
Sunday 27 September, 3 pm

St Andrew’s lunchtime concerts
Ghost Trio (Monique Lapins, Ken Ichinose, Gabriela Glapska)
Victoria Kelly: Sono (2000)
Beethoven: Piano Trio in G Major, Op. 1 No. 2.
St Andrew’s on The Terrace
Thursday 1 October, 12:15 pm

Wellington Youth Orchestra conducted by Miguel Harth-Bedoya
Mussorgsky, orchestrated by Ravel: Pictures at an Exhibition
Weber: Clarinet Concerto No 2 in E flat, Op 74 (clarinet: Ben van Leuven)
St James Church, Lower Hutt
Saturday 3 October, 3 pm
Orchestra Wellington conducted by Marc Taddei
The Orpheus Choir of Wellington
Fauré: Requiem (soloists: Margaret Medlyn and Wade Kernot)
Rachmaninov: The Bells (soloists: Margaret Medlyn and Jared Holt)
Michael Fowler Centre
Saturday 3 October, 7:30 pm

Cantoris, conducted by Thomas Nikora  
Spring Concert
St Peter’s on Willis Street   
Saturday 3 October,  7:30 pm

Martinborough Music Festival
Musicians: Diedre Irons – piano, Monique Lapins – violin, Vesa-Matti Leppänen – violin, Gillian Ansell – viola, Nicholas Hancox – viola, Andrew Joyce – cello, Ken Ichinose – cello
Dohnányi | Serenade in C Major, Op 10 for String Trio
Rachmaninov: Trio élégiaque No 1 in G minor
Tchaikovsky: String Sextet in D Minor ‘Souvenir de Florence’, Op 70
Martinborough Town Hall
Sunday 4 October, 11 am

Martinborough Music Festival
Musicians: Diedre Irons – piano, Monique Lapins – violin, Vesa-Matti Leppänen – violin, Gillian Ansell – viola, Nicholas Hancox – viola, Andrew Joyce – cello, Ken Ichinose – cello
Dvořák: Terzetto in C, Op 74
Mozart: String Quintet No 4 in G minor, K 516
Brahms: Piano Quintet in F minor, Op 34
Martinborough Town Hall
Sunday 4 October, 5 pm

Wellington Youth Orchestra conducted by Miguel Harth-Bedoya
Mussorgsky, orchestrated by Ravel: Pictures at an Exhibition
Weber: Clarinet Concerto No 2 in E flat, Op 74 (clarinet: Ben van Leuven)
St Andrew’s on The Terrace
Sunday 4 October, 3 pm

Waikanae Music Society
NZ Trio

Beethoven: Piano Trio in C minor Op. 1, No. 3
Christos Hatzis: Old Photographs
Salina Fisher: Kintsugi (New Commission)
Dinuk Wijeratne: Love Triangle
Ravel: Piano Trio in A minor
Waikanae Memorial Hall
Sunday 4 October, 2:30 pm

St Andrew’s lunchtime concerts
New Zealand School of Music Guitar Students
Chamber music and solo works
Guitar and flute: Megan Robson and Samantha McSweeney
Ibert: Entr’acte
Micah Thompson: White
Carlo Domeniconi: Sonatina Mexicana
Guitar and erhu: Yinchi(Richard) and Caiyi Li (Zoe)
Chenlong: Snow Lotus
Piazzolla: Oblivion
Guitar and violin: Rameka Tamaki and Sayaka Kirkman
Maximo Pujol: Suite Buenos Aires
Vivaldi: Sonata No 3 in D minor, Op.2
Guitar Duo: Chris Everest and Kwan Sobhanasiri
Albeniz: Cordoba Op 232, no 4
St Andrew’s on The Terrace
Wednesday 7 October, 12:15 pm 

St Andrew’s lunchtime concerts
New Zealand School of Music solo strings
Devyn Fowles, violin and Nick Kovacev, piano 
Dmitri Kabalevsky: Concerto for Violin, op. 48 (Allegro molto e con brio and Andantino cantabile)
Sarang Roberts, violin and David Barnard, piano
Prokofiev: Concerto no. 1 op. 17 (Andantino and Scherzo: Vivacissimo
Zephyr Wills, viola 
Bach: Allemande and Courante  from Cello Suite no. 5 in C minor Vieuxtemps: Capriccio op. 55
Lucas Baker, violin and David Barnard, piano
Arno Babadjanian: Sonata for violin and piano (Allegro Risoluto) Barber:  Violin concerto (Presto in Moto Perpetuo)
St Andrew’s on The Terrace
Thursday 8 October, 12:15 pm

Chamber Music Hutt Valley
NZ Trio
Beethoven: Piano Trio in C minor, Op 1 No 3
Kristoz Hatziz: Old Photographs
Salina Fisher: Kintsugi – new work
Dinuk Wijeratne: Love triangle
Ravel: Piano Trio in A minor
St Mark’s Church, Woburn Road, Lower Hutt
Thursday 8 October, 7:30 pm

New Zealand Symphony Orchestra
Conductor: Hamish McKeich
Emma Pearson (soprano)
Strauss: Metamorphosen and the ‘Four Last Songs’
Tchaikovsky: Symphony No 5 in E minor, Op 64
Michael Fowler Centre
Friday 9 October, 6:30 pm

Festival Singers
Early Music Concert
Musical Director: Ingrid Schoenfeld
St Andrew’s on The Terrace
Saturday 10 October,  2:30 pm

Supertonic 
Saturday Night’s Alright
Marsden Collegiate Auditorium, Karori 
Saturday  10 October, 
2 pm & 7:30 pm

Bingen to Becker
Belated 25th anniversary concert by Baroque Voices
Works from Germany, Italy, Spain, France, Ireland and New Zealand
Pepe Becker (director); Anna Sedcole, Jane McKinlay, Rowena Simpson, Andrea Cochrane, Katherine Hodge and Robert Oliver (bass viol)
Futuna Chapel, 67 Futuna Close, Friend Street, Karori
Saturday 10 October, 7 pm

St Andrew’s Sunday afternoon piano recital
Lixin Zhang, Colburn Conservatory of Music, Los Angeles
Chopin recital recital sponsored by Professor Jack Richards
Fantasie in F minor, Op 49
Nocturne in D flat, Op 27
Scherzo No 2 in B flat minor, Op 31
24 Preludes, Op 28
St Andrew’s on The Terrace
Sunday 11 October, 2:30 pm

St Andrew’s lunchtime concerts
Ya-Ting Lou (piano)
Beethoven: Diabelli Variations, Opus 120
St Andrew’s on The Terrace
Wednesday 14  October, 12:15 pm

St Andrew’s lunchtime concerts
Viola / string Students of the New Zealand School of Music
St Andrew’s on The Terrace
Thursday 15 October, 12:15 pm

Orchestra Wellington conducted by Marc Taddei
Suk: Serenade for Strings in E, Op 6
Prokofiev: Piano Concerto No 1 in D flat, Op 10  (piano soloist: Jian Liu)
Rachmaninov: Symphony No 3 in A minor, Op 44
Michael Fowler Centre
Saturday 17 October, 7:30 pm

Hutt City Lunchtime Concerts
Ursula Gabriele Gschwendtner (piano)
Her own compositions
St Mark’s Church
58 Woburn Road, Lower Hutt
Wednesday 21 October, 12:15 pm

St Andrew’s lunchtime concerts
NZSM Violin and viola students and members of the Virtuoso Strings (Porirua)
Zephyr Wills – viola
Bach: Cello Suite no 5 in C minor (for viola), BWV.1011 (Allemande, Courante)
Vieuxtemps: Capriccio Hommage à Paganini in C minor for solo viola.
Hayden Nickel – violin
Bach: Sonata no 1 in G minor (Adagio, Fuga – Allegro)
Lauren Jack – viola
Sally Beamish: Penillion
Rochelle Pese Akerise – violin, Jillian Tupuse – violin, Teddy Sneyd-Utting – viola, Veititi Alapati – cello
Bach: Concerto for two violins in D Minor BWV 1043 (Vivace and Largo ma non tanto)
St Andrew’s on The Terrace
Wednesday 21 October, 12:15 pm 

New Zealand Symphony Orchestra
Beethoven (orchestrated by Weingartner): Grosse Fuge, Op 133
Haydn: Symphony No. 64 in A, Tempora Mutantur
Mozart: Symphony No. 40 in G minor, K 550
Michael Fowler Centre
Saturday 24 October, 7:30pm 

Waikanae Music Society
Wilma’s Friends
Martin Riseley – violin; Nicholas Hancox – viola; Andrew Joyce – cello; Jian Liu – piano
Mahler: Piano Quartet in A minor
Schumann: Piano Quartet in Eb, Op 47
Dvořák: Piano Quartet No 2 in Eb, Opus 87
Waikanae Memorial Hall
Monday 26 October (Labour Day), 2:30 pm

St Andrew’s lunchtime concerts
Ingrid Schoenfield, piano 

Schubert: Sonata in A Major, D. 959
St Andrew’s on The Terrace
Wednesday 28 October, 12:15 pm 

New Zealand Symphony Orchestra
Vesa-Matti Leppänen director and violin
‘Bach Extended’
Wilhelm Friedrich Bach: Duet for two flutes
Carl Philipp Emanuel Bach: Concerto for harpsichord and fortepiano
Johnann Sebastian Bach: The Art of Fugue, Contrpunctus XIV (the last, unfinished fugue)
Selections from Cello Suite No 6 in D
Orchestral Suite No 3 in D
Chorale Vor deinen Thron
Wellington College
Saturday 31 October, 7:30 pm

Inspirare: 5th season 
Celebration of the Music from Queen Margaret College Chorale, Wellington College Chorale, Quintus Ensemble and Celeste
John Rutter: Gloria
and a selection of music from earlier concerts
The Wellington City Corps,
92 Vivian Street
Saturday 31 October, 7:30 pm

Aroha String Quartet with Robert Orr (oboe)
Britten: Phantasy Quartet for oboe and string trio, Op 2
Beethoven: String Quartet No 7 in F, Op 59 ‘Razumovsky’, No 1
Alex Taylor: refrain
Bliss: Quintet for oboe and string quartet
St Andrew’s on The Terrace
Sunday 1 November, 3 pm

St Paul’s Cathedral Lunchtime Concerts
Martin Setchell (Christchurch City Organist)
Wellington  Cathedral of Saint Paul
Friday 6 November 12:45 pm

The Capital Band 
Pärt: Summa
Webern: Five Movements
Bach: Selections from The Art of Fugue
Hindemith: Nobilissima Visione (Einleitung)
Venue: Vogelmorn Hall again??
Saturday 7 November, time??

The Tudor Consort: ‘Field of the Cloth of Gold’
Music director: Michael Stewart
‘Field of the Cloth of Gold’ celebrates the 500th anniversary of the famous summit meeting between Henry VIII and François I of France, featuring music by the prominent composers of France and England at that time: Robert Fayrfax, Jean Mouton, and Henry VIII himself.
Wellington Cathedral of St Paul
Saturday 7 November 7:30 pm (pre-concert talk at 7 pm)

Kristallnacht Commemorative Concert – resilience/reinvention
Musicians
: Inbal Megiddo (cello), Jian Liu (piano), Jenny Wollerman (voice), David Barnard (piano), Martin Riseley (violin), Yuri Gezentsvey (violin); New Zealand String Quartet: Helene Pohl, Monique Lapins, Gillian Ansell, Rolf Gjelsten
Korngold: Cello concerto (Megiddo and Liu)
Castelnuovo-Tedesco: Three Sephardic Songs (Wollerman and Barnard)
Franz Waxman:  Carmen Fantasy (Riseley and Liu)
Mieczyslaw Weinberg: String quartet No 5, Op 27 (two movements) (NZSQ)
Ernst Toch: Film, Tanz und spielstücke, Op 40  (Liu)
Miklos Rosza: Love Theme from El Cid (Gezentsvey and Barnard)
Jazz, tribute to Blue Note Records: (Blue note Label, co-founded by Jewish refugees Lion and Wolff in 1939)
Jazz group: Dave Wilson (clarinet), Callum Allardice (guitar), Phoebe Johnson (bass), Hikurangi Schaverien-Kaa (drums) and Daniel Hayles (piano)
John Zorn: Shtetl (Ghetto Life) from album, Kristallnacht (1993)
Sidney Bechet: Blues for Tommy (1939), arr. Dave Wilson
Public Trust Hall (corner Stout St and Lambton Quay)
Monday 9 November, 7 pm

New Zealand Symphony Orchestra conducted by Gemma New with Johannes Moser (cello)
Shed Series

Eisler: Kleine Sinfonie 
Simon Eastwood: Quanta
Weill: Suite from The Rise and Fall of the City of Mahagonny (arr. Brückner-Rüggerberg)
Schreker: Kammersymphonie
Shed 6
Friday 13 November, 7:30 pm

Orchestra Wellington conducted by Marc Taddei
Dvorak: Serenade for Strings
Jennifer Higdon: Violin Concerto (with Amalia Hall – violin)
Rachmaninov: Symphony No 1
Michael Fowler Centre
Saturday 14 November, 7:30 pm

New Zealand Symphony Orchestra a Theme by Thomas Tallis
Saint-Saëns: Violin Concerto no 3 in B minor, Op 61
Sibelius: Symphony No 5 in E flat, Op 82
Michael Fowler Centre
Friday 20 November, 6:30 pm

Orchestra Wellington conducted by Marc Taddei
Psathas: View from Olympus with Michael Houstoun and Claire
Edwardes
Rachmaninov: Symphony No 2
Michel Fowler Centre
Saturday 5 December, 7:30 pm

New Zealand Symphony Orchestra and The Tudor Consort conducted by Thomas Blunt
Handel’s Messiah
Soloists:Anna Leese (soprano), Foina Campbell (mezzo), Frederick Jones (tenor), James Clayton (bass)
Michael Fowler Centre
Saturday 12 December, 7:30 pm

Comments are closed

Panorama Theme by Themocracy